« Tagasi

EV100 aasta pidulikul aktusel tunnustati parimaid

Kohila vallas tähistati 100-ndat eesti sünnipäeva 23. veebruaril alustades laste rongkäikudega Kohila vabadussamba juurde. Sama päeva õhtuks koguneti Kohila spordikompleksi vaatama suurejoonelinelist kontsert–aktust, kus tunnustati Kohila valla tublimaid.

24.nda veebruari hommik algas päikesetõusul lipuheiskamisega, millele järgnes palvushommikusöök baptistikoguduses ning peale seda toimus kontsert-jumalateenistus Hageri kirikus.

Tunnustati:

Kohila valla teenetemärk ja Raplamaa Kultuuripärl 2017

Anneliis Kõiv

Anneliis on tõeline Kohila patrioot, kelle südameasjaks on olnud aastakümneid Kohila areng, Kohila noorte- ja laste vaba aja sisustamine, kultuuriürituste korraldamine, hea sõnaga teiste tunnustamine ja toetamine. Ta on tõeline maasool. Ta on toetanud paljude Kohila valla noorte ja andekate arengut, andes neile võimaluse esinemiseks ka suurel laval, puhudes tuult nende tiibadesse. Tal on sada ideed, sada vabatahtlikku, sada üritust korraldada, sada „rauda tules" ja sada mõtet peas. Ta loob ja toob loomingut maale, ta korraldab ja võtab ise ka osa. Ta lihtsalt on. Ta on nähtus. Tema ideedel pole piire – kui vaja, saab kuurist kontserdisaal ja pööningust luulesalong. Kui vaja, kirjutab ta luuletusi, kui vaja, laulab või tantsib, kui vaja, õmbleb, tikib ja koob – alla ta ei anna, sest mis välja kuulutatud, saab ka tehtud. Ja mängulusti jagub koos temaga nii väikestele kui ka suurtele.

 

Kohila valla vapimärk ja Eesti Kultuurkapitali Raplamaa ekspertgrupi kultuuripreemia 2017

Joel Ots

Joel on pea kakskümmend aastat juhatanud Hageri koguduse pasunakoori, mis tähistas 2017. aastal oma 70. aastapäeva. Tema eestvõttel valmis juubeliks video, mis ei tutvusta mitte ainult pasunakoori ja pasunakoori muusikat, vaid ka meie valda ja väikest Hageri küla. Mõnda aega varjusurmas olnud paariliikmeline pasunakoor on praeguseks löönud särama ja on Kohila valla au ja uhkus. Tema oskus panna mitteprofessionaalid suurepäraselt ühiselt orkestris mängima on fenomenaalne. Ta tegeleb iga mängijaga personaalselt. Kui vaja, teeb mõne partii lihtsamaks või annab mõnele eriti tublile sooloosa. Kõigele lisaks paneb ta pasunamängijad ka laulma. Tema käe all areneb pasunakoori tegevus jõudsalt, sest ta kaasab esinemistele ka Kohila koolituskeskuse õpilasi, kes saavad seeläbi orkestris mängimise kogemuse.

Kohila valla elutöö preemia

Agu Kaljuste

Agu on käsitöömeister. Tema käe all valmivad puidust tooted. See on tema igapäevane töö. Tema puutöö on hinnatud üle Eesti ja nii võib leida väikseid nikerdusi paljudest Eestimaa kirikutest. Viimase suure tööna valmisid Naissaare kiriku aknad. Tema teine kutsumus on teenida teisi inimesi ja panustada Hageri koguduse töösse. 14-aastaselt alustas ta pillimängimist koguduse pasunakooris ja on seda teinud tänaseni – üle 50 aasta! Lisaks on ta peaaegu sama kaua laulnud koorides ning jätkab endiselt tenorirühma lauljana. Ta on olnud Hageri koguduse juhatuses üle 30 aasta ning juhatuse esimees 28 aastat. Tema eestvedamisel toimus Kohila valla olulise kultuuri- ja muinsuskaitseobjekti – Hageri kiriku – viimane kapitaalremont, aastatel 1986–1988. Küllap oleks praegune Hageri keskosa teistsugune, kui seal poleks asfalteeritud parklaid, remonditud kogudusemaja ja hästi hoitud kirikut, kus mõni aasta tagasi sai renoveeritud ka orel. Kõike seda pole ta teinud üksi, ikka on koguduseliikmed ja juhatus kaasatud, aga keegi peab rahva kokku ajama ja ülesandeid jagama. Selles on ta meister! Järgmisena on ta plaani võtnud renoveerida ka teine pühakoda Hageris – 200-aastane palvemaja. Sellekski suureks tööks on meeskond juba kokku pandud. Ja ega ta jää ise kõrvalseisjaks – kus võimalik, paneb alati käe külge. Vallarahvas on kohtunud temaga kõige sagedamini ehk mõnes rongkäigus, kus ta reipalt pasunat mängib, aga kindlasti on ka palju neid, kes on tema käest raskel hetkel lohutava sõna kuulnud – ta julgustab, aitab ja toetab alati. Ta on erakordselt suur laste sõber ja fantastiline vanaisa oma 12 lapselapsele, toetav ja abivalmis isa viiele lapsele ja pea 43 aastat armastavaks abikaasaks oma naisele. Ta on oma loomult lihtne ja tagasihoidlik, talle meeldib rohkem teha, kui sellest rääkida – ja teha on ta jõudnud palju.

 

Kohila valla aasta eluedendaja preemia

Valla aednik Anu Adamson

Anu on kümme aastat kandnud hoolt valla kauni väljanägemise eest. Ta on pannud särama lillepeenrad, taganud haljasalade hoolduse ja avaliku ruumi heakorra. Eriliselt võiks välja tuua Tohisoo pargi, mis on viimastel aastatel läbinud suure muutuse. Ta suhtub oma alluvatesse suure tähelepanu, aga ka nõudlikkusega, moodustades nendest iga ilmaga töötava tiimi. Ta on üks vähestest, kes tegeleb Kohila vallas ühiskondliku kasuliku töö tegijatega. Ta oskab leida võtme, kuidas neid inimesi aidata ning suunata tagasi ühiskonnas aktsepteeritud väärtuste poole. Ta on järjekindel, nõudlik ja tähelepanelik. Ta on andnud oma panuse, et elu edeneks ka seal, kus vahel kogunevad mustad pilved. Ta on aktiivne Hageri küla elu edendaja, aga alati kohal ka ülevallalistel üritustel. Ta on Kauni Kodu konkursi üks eestvedajatest ja märkab alati, kui keegi on oma aeda või maja ümbrusesse panustanud. Tema osa Kohila valla elu edendamises väljendub vallaelanike kodude, avaliku ruumi, hoonete ja ettevõtete kaunistamise ja heakorrastamise kaudu. Märkimata ei saa jätta ka tema suurepärast kuulamis- ja nõustamisoskust, millega ta on toetanud ja aidanud oma kolleege, eriti kultuurinõunikke. Seetõttu on ta saanud vallamajas hüüdnime kultuuraednik.

Kohila valla parima ühenduse preemia

Kapa-Kohila kammerkoor

Nad on koos proovi teinud juba 15 aastat! Nad on loonud uue traditsiooni Kohilas, korraldades jõulukontserte Angerja kirikus. Nende kontserdikavad on huvitavad ja esitus professionaalne, mistõttu on saalis alati palju kuulajaid. Nad on esindanud Kohila valda võistulaulmisel Juuru vallaga ning aidanud Kohilat teel laulupealinnaks saamisele. Kohila nime on viidud kontsertidega Kohilast kaugemalegi. Eelmisel aastal osaleti valla kohvikutepäeval meeleoluka menüü ja suussulavate roogadega.

Kohila valla aunimetus Kuldaväärt Koolmeister

Õpetaja Ülle Pihlapuu

Ülle on töötanud Kohila gümnaasiumis nelikümmend aastat, peamiselt klassiõpetajana. Viimastel aastatel on ta aidanud lapsi, kes vajavad rohkem tähelepanu. See pole olnud kerge töö, kuid ta on end selles vallas pidevalt koolitanud ja arendanud, mistõttu on ta hinnatud kolleeg. Ta on eeskuju ja mentor noorematele õpetajatele. Ta võtab rõõmuga osa uuenduslikest ideedest ning toetab positiivseid muudatusi koolis. Tema käe all sirgunud õpilased on saanud tugeva vundamendi õpingute jätkamiseks järgmistes kooliastmetes. Ta on täpne, kohusetundlik, abivalmis ja alati sõbralik. Need omadused on kandunud üle ka tema õpilastele. Tal on alati suurepärane koostöö ja üksteisemõistmine lapsevanematega. Samuti on ta saanud suurepäraselt hakkama lapsevanema rolliga, kasvatades koos abikaasaga üles kolm last. Ta on särasilmne, optimistlik, teotahteline. Temas on see miski X-faktor, mis on ühele legendaarsele õpetajale vajalik.

Kohila valla parima naissportlane

Maratonijooksja Olga Andrejeva

Olga jookseb väga palju. Iga päev. Kogu aeg. Talle meeldib võtta ette pikki distantse ning tavaliselt jõuab ta finišisse kõige varem. Tema jaoks ei ole vahet, kas joosta talvisel külavaheteel või kuuma päikese käes Küprosel. Ta ei põlga ära ka väiksemaid ja kodusemaid võistlusi, parandades siin ja seal pidevalt rajarekordeid. Eelmise aasta parimate tulemuste hulka võib aga lugeda SEB Tallinna maratoni I kohta ning Eesti meistri tiitlit maratonijooksjana.

Kohila valla parima meessportlane

Jetisõitja Mattias Reinaas

Mattias on kiire poiss nii maa kui ka vee peal. Vaatamata oma noorusele on ta saavutanud silmapaistvaid tulemusi kogu maailmas, olles omavanuste klassis suisa kiireim. Tiitleid korjab ta juba mitu aastat nii lähedal kui ka kaugel ning nii tuleb meil tõdeda, et ka Kohila valla parimaks meessportlaseks nimetatakse ta juba teist aastat järjest. Eelmisel aastal saavutas ta nii maailmameistrivõistlustel kui ka Euroopa meistrivõistlusel I koha jetisõidus ning pärjati ka tiitliga Eesti meister.

Kohila valla parim treener

Kohila Spordiklubi treener Jüri Pritšin

Jüri on treener. Pühendunud 100%. Kui teeb, siis teeb nii, et kusagil pole näha midagi muud peale korvpalli. Ta suudab mängima panna ka kõige töntsakama karu ning kui juba tema trenni registreeritud, siis tuleb pühenduda ning arvestada, et korvpall – see on eluviis! Tema treeningurühmadest on läbi käinud sajad Kohila valla lapsed ja noored ja ega ta anna armu ka täiskasvanutele! Kohila korvpallimeeskond võistleb edukalt täiskasvanute hulgas ja on esindanud Kohila valda paljudel võistlustel.

Kohila valla parim võistkond

Kohila võrkpallinaiskond ja -treenerid

Nad löövad palli kõrgele ja kaugele. Ikka üle võrgu. Nad on visad ja tublid – kõik, mis ette võetakse, viiakse lõpuni. Olgu need õpingud, treeningud või võistlused. Mitu mängijat on leidnud nüüdseks endale uued, kõrgemad ja kaugemad võistkonnad – kuid see on ainult hea! Kohila nimi jõuabki kaugemale. 2017. aastal saavutas Kohila võrkpallinaiskond Balti liiga hõbedase koha ning pärjati tiitliga Eesti meister.

Kohila valla aukirjad

Rein Ailt

Rein oskab joonistada majasid, teid, parklaid, mänguväljakuid ja mida kõike veel. Ta on töötanud Kohila vallas 15 aastat ning koordineerinud peamiselt üld- ja detailplaneeringuid. Ta on läbi vaadanud ja kontrollinud lugematul hulgal ehitusprojekte ning andnud neile oma hinnangu. Ta on teinud oma tööd südamega.

Ellen Assavi

Ellen töötas Kohila gümnaasiumis 44 aastat! 1973. aastal alustas ta kooli sööklas nõudepesijana, hiljem töötas samas kokana. Viimased paarkümmend aastat täitis ta majaperenaise vastutusrikast ülesannet. Ta on olnud laste rõõmude ja murede kuulaja ja lohutaja – nende aastate jooksul on koolis õppinud tuhandeid lapsi. Ta on aidanud parandada koolikultuuri ning tõsta kooli tuntust ja mainet.

Kohila raamatukogu juhataja Kristiina Bender

Kristiina on põhjalik, sõbralik, alati abivalmis ja teab kõike raamatutest. Temaga on huvitav arutleda erinevate kirjanike stiilide üle ning ta oskab ideaalselt nõu anda, millist raamatut on soovitatav järgmiseks lugeda. Ta on sihikindel, põhjalik ja teeb oma otsused kaalutletult – nii nagu üks juhataja peabki oma tööd tegema. Tema töö juurde, ehk siis raamatukokku on alati rõõm minna, sest seal on soe, puhas ja seal töötavad ainult toredad inimesed.

Kohila päästekomando

Nad on elupäästjad. Nende töö on ohtlik, kuid nad on ööl ja päeval valvel, et kui peaks midagi koledat juhtuma, asuvad nad kohe tegutsema. Selleks et end pidevalt vormis hoida, tehakse trenni ja võisteldakse teistega. Eelmisel aastal saavutati vabariiklikul mõõduvõtmisel auväärne III koht. Täname kogu valla nimel, et olete pidevalt valves ning tõttate vajadusel appi!

Aive Küünarpuu

Aive on rõõmsameelne ja toimekas Kohila naine, kes lööb käed külge vabatahtlikuna seal kus vaja! Tema suur hobi on käsitöö ja eelkõige kangastelgedel kudumine. Suur armastus kodumaa vastu viis ideeni kududa koos vallarahvaga Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks triibuvaip. Tema teine suur armastus on aiandus ja see ei piirdu porgandi- ja kapsataime mahapanekuga – tema peenralt leiab hulganisti teistele tundmatuid isendeid ja kõigele lisaks oskab ta neist saadustest välja võluda imetabaseid roogi! Tema jaoks ei ole kodumaa-armastus poos, vaid elustiil, sest ta on ka aktiivne naiskodukaitsja.

Veera Lepik

Veera on pühendunud täiskasvanute elukestvale õppele ja õpetamisele. Ta ongi õpetaja. Sel aastal saab 25 aastat ajast, mil ta alustas Kohila nobenäppudele õmblemise õpetamist. Kursused ei lõpe mitte lihtsalt lõputööga, vaid moeetendustega, kus modellideks need samad nobenäpud. Tema käe ja õpetuse all on valminud lugematul hulgal erinevaid rõivaid, mis on kõik hingega tehtud.

Ants Markna

Ants on töötanud Kohila vallas mitmes asutuses, mistõttu tunneb ta valda ja inimesi ja just seetõttu sobis ta imehästi tööle Hageri muuseumi. Tema kohta võib öelda, et ta on tõeline muuseumirott ja võiks kandideerida ka samanimelisele üle-eestilisele auhinnale. Tema töö oli esialgu võib-olla märkamatu, sest ta tegeles museaalide kogumise, süstematiseerimise, puhastamise ja korrastamisega, kuid temas on olnud nii palju nutikut, et ta on suutnud leida nimetuse ja otstarbe paljudele museaalidele-agregaatitele, mis seni nimetuna riiulis seisid. Samuti on ta olnud nende aastate jooksul suurepärane näituste korraldaja.

Ansambel Omad Poisid

Nad on meie musketärid – „Üks kõigi ja kõik ühe eest" – ja seda juba 20 aastat Kohila valla bändina. Nende ansambli nimi müüb neid ise. Seetõttu teatakse neid üle Eesti. Nad on OMAD POISID igas mõttes, mitte teine naine ega keegi kolmas. Nad on laval nii jaanipäeval kui ka uusaastapeol, sünnipäevadel ja kihelkonnapäevadel – just seal, kus vaja! Hageris ei möödu ükski pidu ilma nendeta.

Männi lasteaia direktor Ragne Pesur

Ragne on töötanud 15 aastat õppealajuhatajana ja nüüdseks pea kolm aastat juhatajana. Ta on rõõmsameelne, innustav, toetav, soe ja südamlik. Tema jaoks on oluline hästi toimiv meeskond, kus kõik üksteist aitavad. Neil on töötajate omavahelise tunnustamise jaoks kasutusele võetud rändkarikas, et kõik saaksid kiita – kokatädist juhtideni. Talle on oluline kolleegide kaasamine ja asutuse ühine arendamine ning otsuste vastuvõtmine. Loodud on koolitussüsteem, et kõik töötajad saaksid end pidevalt täiendada. Tema toetusel on loodud ka tugisüsteem erivajadustega laste toetamiseks ning muukeelsete lastele võimaldatakse eesti keele lisaõpet. Tal on suurepärane koostöö lapsevanematega, kes löövad kaasa väga erinevates lasteaia tegevustes. Ta on selge visiooniga ja töökas partner ka vallavalitsusele.

Kohila gümnaasiumi psühholoog Reet Reispass

Reet on pikka aega töötanud väga erinevatel haridusvaldkonna ametipositsioonidel. Ta on tugeva empaatiavõimega, sihikindel ja visiooniga spetsialist. Ta on siiras ja tema juurde tahavad lapsed ja noored oma murega minna. Ta koordineerib gümnaasiumi tugispetsialistide tööd ning vajadusel kutsub kokku ümarlaudu. Ta panustab muukeelsetesse lastesse, et toetada nende paremat hakkamasaamist meie haridussüsteemis. Samuti aitab ta noortel planeerida oma karjääri ning analüüsida edasiõppimise võimalusi.

Marje Reose

Marje on Kohila kooli 1. lennu vilistlane! Ta on positiivsust kiirgav pensionär, kes on viimased üheksa aastat tegutsenud Kohila turvakeskuses vabatahtlikuna. Ta märkab, toetab ja suhtub inimväärselt ka neisse, kes vajavad abi. Kohila turvakeskuses koordineerib ta sooja toidu pakkumist abivajajatele. Ta on rahuliku meelega ja empaatiline, toetab ja aitab alati, kui saab.

Eha Sepping

Eha on aktiivne oma külaelu edendaja ja Angerja-Pahkla haridusseltsi algataja. Ta on suur ajalootalletaja ja erinevate külaürituste korraldaja. Tema eestvõttel alustati vana ja väärika Pahkla koolimaja taastamist. Ta on Kohila mõisakooli algatusrühma liige ning pikaaegne vallavolikogu liige.

Mart Siilmann

Mart aitas leida rahastust Tohisoo mõisa pööninguruumi väljaehitamiseks ning kuulus pikka aega Kaparocki korraldusmeeskonda. Ta on Kapa Klassika korraldaja ja idee autor. Samuti kirjandus- ja muusikaõhtute „Concerto strumenti e Voce" eestvedaja, millest hiljem kujunes välja üritustesari „Kapa männik loeb".

Õpetaja ja judotreener Madis Suurmäe

Madis on suurepärane õpetaja. Ta on eeskujuks lastele ning tulihingeline spordi propageerija. Lapsed ootavad tema tunde! Ta on oma olemusega nii inspireeriv, et nii mõnigi laps soovib tema eeskujul õpetajaks saada. Veel parem – kehalise kasvatuse õpetajaks. Ta on tõeline ja vastupidav judokas, kes õpetab ka lapsi väärikalt enda eest seisma. Tema treeningud on lõbusad ja sinna minnakse rõõmuga, vajadusel organiseerib ta lisatrenne, et kõik ikka hästi õnnestuks. Tema teine kirg on loodus, kuhu ta korraldab harivaid retki nii kolleegidele kui ka sõpradele.

Sipsiku lasteaia õppealajuhataja Kaia Välling

Kaia on lastega töötanud pea kogu oma elu. Ta on aktiivne, julge, algatusvõimeline, uuendusmeelne, abivalmis ja positiivne. Talle on kõige tähtsam, et lastel oleks lasteaias tore ja hea. Ta on teinud mitu uuendust ja arendanud lasteaia tööd, et ka õpetajad saaksid end koolitada. Selle kaudu võidavad taas lapsed. Tööl on tunda, et ta on alati olemas. Ta märkab ja aitab, kus vaja ja võimalik. Ta sai ka suurepäraselt hakkama ajal, kui asendas lasteaia juhti, sest ta on kõigele lisaks ka väga heade juhiomadustega.