Kohila – Eesti keraamikapealinn

XVIII Kohila sümpoosion (19. juuli – 6. august) toob sel aastal kokku 10 kunstnikku 8 eri riigist, sealhulgas kaugematest riikidest nagu Mehhiko ja Bahama saared. Kohila sümpoosion on rahvusvaheline puupõletus-keraamika suursündmus, mis on viimase 17 aasta jooksul võõrustanud 178 kunstnikku 29 riigist. Raplamaal Tohisoo mõisas, kus üritus aset leiab, paiknevad üleriigilist tunnustust leidnud anagama ja bourry-box'i tüüpi keraamikaahjud. Sümpoosion juhib tähelepanu puupõletuse eripärale ja väärtustele, soodustades loomingulist ja kultuurilist vahetust ning koostööd. Kolme nädala jooksul tegelevad kunstnikud isiklike keraamiliste tööde teostamisega, esemed põletatakse kohapeal. Selle kõrval toimuvad kõigile huvilistele avatud presentatsioonid ja vestlusring, mille käigus saab tutvuda osalejate loomingu ja taustaga.
Osalejad: Stefan Andersson (SE), Kay Aplin (UK), Urmas Bereczki (EE), Georg Bogatkin (EE), Lucie Brisson (FR), Alix Brodeur (US), Renata Cassiano (MX), Will Dickert (US), Alistair D. Stevenson (BS) ja Amber Zuber (CA).
Avalike sündmuste ajakava:
1. august kell 14.00 – osalevate kunstnike avalikud presentatsioonid ja ühine vestlusring.
4. august kell 18.00 – sümpoosioni lõpetamine ja ühise tööperioodi käigus loodud teoste näituse avamine.
5. august – näitus jääb avatuks kuni kella 17.00.

Sümpoosioni toimumist toetavad: Kohila vald, Eesti Kultuurkapital, Raplamaa Omavalitsuste Arengufond, Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Keraamikute Liit, Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakond ja Kohila Koolituskeskus.
Projektijuhid: Juss Heinsalu ja Evelin Saul.
Kaasa aitavad: Sander Raudsepp, Kristel Ojasuu, Kulla Laas, Aigi Orav, Külli Kõiv jpt.
Projekti elluviimisega on igal aastal tihedalt seotud mitukümmend inimest ning lisaks professionaalsetele kunstnikele on ürituse mõju suunatud laiemale kunstihuviliste ringkonnale üle Eesti. Üritame kaasata ja tekitada huvi ka nooremas vanusegrupis, kes on seotud aastaringselt Kohila koolituskeskusega, et „külvata seemneid" tulevikuks; samuti pakume praktikakogemust EKA tudengitele. Kaudselt jõuab üritus vaatajaskonnani üle maailma – huvi ja teadmine Kohilast on levinud kui kulutuli. Viimatise tagasiside põhjal toodi Kohila sümpoosion erilise väärtusena
esile Austraalias toimunud (aprill 2018) ligi tuhande osalejaga Clay Gulgongi keraamikafestivalil. Nii juhtubki, et kohtudes taas varasemate osalejatega, ka kümne aasta tagusest ajast, meenutatakse heldimusega kogemusi, mida Kohilas viibitud aeg neisse jättis, alates südaöistest tantsudest mõisasaalis kuni müstiliste hetkedeni Kõnnu rabas.
Rohkem informatsiooni:
www.kohilasymposium.com