Raplamaa aasta tegu 2018 parim kogukonnategu – Hageri kihelkonnapäevad

Kord aastas, ühisnädalal, kuulutatakse  Raplamaal välja Raplamaa Aasta Tegu. Sellega tunnustatakse kas suurepärast kodanikualgatust, kogukondi liitvat ettevõtmist või koostöö projekti.

Selleaastasele Raplamaa Aasta Tegu tunnustamisele laekus kokku 25 tegu, mille seast komisjon tegi valiku tunnustada 15 tegu. Kohila valda tuli eripreemia parim kogukonnategu Hageri Haridusseltsi eestvedamisel korraldatud Hageri kihelkonnapäev. Ära märgiti ja tänukirja said Sutlema külaselts öölaulupeo korraldamise eest ja MTÜ Headuse Puu luulepäevade korraldamise eest Kohila valla lasteaialastele.

Tunnustati tublisid eestvedajaid  Maria Saarnat ja Virve Õunapuud Hageri Kihelkonnapäevade pikaajalise korraldamise eest erinimetusega parim kogukonnategu. Esmakordselt on Hageri kihelkonda kirjalikes allikates mainitud 1241. aastal. Kihelkonnapäevad on olulised, et meeles hoida möödunut, aga ühtlasi ka näidata kogukonna elujõulisust ning edasi kestmist. On Eesti vabariik 100 ja Hageris möödub 30 aastat esimestest kihelkonnapäevadest. Virve Õunapuu on öelnud „On suurepärane aeg oma kultuuripärandit väärtustada ja vääristada, märgata ja säilitada võimalikult palju oma lastele ja lastelastele eelmiste põlvkondade poolt loodut.  Selleks võib olla käega katsutav ja silmale nähtav arhitektuuripärand – vähesed säilinud rehetared-reheahjud, veskid-mõisad, linnused ja kindlused, või meiegi aladel paiknevad militaar- ja kaitserajatised, või siis lihtsalt maastik kui pärand – külatanumad, põlispõllud, piirikivi, allikad ja hiiepaigad. See võib olla ka miskit peent ja tabamatut, mida on raske isegi sõnadesse panna, sest ta on nii omane, igapäevane, argine."

Sutlema Küla Selts on tegutsenud peaaegu 20 aastat. Selle aja jooksul on suudetud küla ja sealsete inimeste jaoks palju ära teha. Seistakse alati heakorra eest, pakutakse meelelahutust, väljasõite, tähistatakse küla juubeliaastaid. Väga eriliseks ja uudseks sündmuseks aastal 2018 oli 11. augustil toimunud Öölaulupidu. Laulupidu, mis oli mõeldud kõikidele inimestele, kes elavad Kohila vallas ja ka kaugemal. Olla lihtsalt koos, laulda ja olla osa suurest sünnipäevast.

Ettevalmistused peoks algasid juba aasta enne üritust. Kutsuti üles inimesi looma Kohila valla külade koori, et laulupeol esineda. Koos käidi kord kuus, harjutati laule ning oldi suure peo ootusärevuses.

Kui lauljaid oli laval ligikaudu 60, siis pealtvaatajaid 5 korda rohkem. Öölaulupeo raames sai Sutlema küla endale lipumasti ja küla logoga lipu. Sündmusega väärtustati Eesti Vabariiki, üksteise kõrval olemist ja kokkuhoidmist.

Kui sel aastal tähistati Eesti Vabariik 100 ühe üritusena ka suurt Luulepidu, siis Kohilas on Luulepidu peetud juba 11 aastat. Ja osalejad on lasteaialapsed. Alguse on see saanud luulevõistlusest 2007. aastal. See on pidu, kus osalevad kõik valla lasteaiad. MTÜ Headuse Puu aktiivsed naised on selle ettevõtmise eestvedajad ja olgu siinkohal mainitud, et see pole mitte ainuke nende tegevus, mida nad lasteaialastele pakuvad. Suvel korraldatakse lastele ka põnevaid laagreid. Ühingu liikmed on võtnud oma südameasjaks isamaalisuse kasvatamise valla lastes. Seepärast on ka luulepäeva teemad tihti isamaalised.

Raplamaa aasta tegu 2018 on kogukonna etendus „ Rapla 1941" ning tunnustuse pälvisid Piia Põder, Toomas Tõnisson ja Tõnis Tõnisson.

Palju õnne!