Tere tulemast kihelkonnapäevadele!

Kihelkond on meie kultuuri erinevaid tahke siduv ühendus ja selle ühenduse kestvust võime mõõta sajanditega. Teatud reservatsiooniga saame tagasi minna koguni muinasaega. Kihelkonna näol on tegemist territoriaalse-sotsiaalse seosega, mille raames kujunesid läbi ajaloo meie keele murded, kombed, rahvaluule, rahvariided ja maa-arhitektuur. Seepärast on tänagi, mil kihelkonna administratiivne tähtsus on pea olematu, jätkuvalt püsinud tema roll rahvakultuurivaldkonnas. Kihelkond on meie rahvakultuuri uurimisel territoriaalseks põhiüksuseks.

Hageri kihelkonna juured saavad alguse Muinas-Harjumaa Loone linnuse (Lohu Jaanilinna) ümbruse küladest, kuid kihelkonna toonast nime ei ole teada. Esmakordselt on Hageri kihelkonda kirjalikes allikates mainitud 1241. aastal. Valdade osatähtsuse kasvuga üle-eelmisel sajandil hakkab administratiivne tähtsus Hageri kihelkonnal vähenema ja käesolevaks ajaks on tegemist eelkõige vaimse ja kultuurilise objektiga.

Siin, Hageri kihelkonna väheviljakal kivisel või soisel maal, on killuke Eesti rahvast läbi sajandite oma talusid ehitanud, maad harinud, lapsi kasvatanud, keelt hoidnud, rahvariideid kujundanud, koole asutanud, pidu pidanud, võõrast võimu talunud, mõisaid ehitanud ja põletanud, vabaduse eest sõtta läinud ja vaba iseseisvat Eesti riiki loonud. Hageri kihelkond on rikastanud meie rahva kultuurilugu, olles üheks eredaks kivikeseks selles värvilises kaleidoskoobid. Et see kõik meil meeles ja hinges püsiks on ilus traditsioon iga viie aasta tagant kokku saada kihelkonnapäevadel. Tänavu möödub kolmkümmend aastat esimestest kihelkonnapäevadest. Läbi on elatud kaks haldusreformi, omavalitsusi on jäänud vähemaks, aga kihelkond oli, on ja jääb.

Võtke kaasa sõbrad ja tere tulemast kihelkonnapäevadele Hagerisse. Tere tulemast kihelkonna koju.

Heiki Hepner

Kogu info kihelkonnapäevadel toimuvast leiad SIIN