26.10.20

Terviseameti lehelt leiad ametlikult kinnitatud infot ja juhiseid
uue koroonaviiruse puhangu kohta SIIN

 Eriolukorrast tulenevatest piirangutest saab lugeda Vabariigi Valitsuse veebileheküljelt 

Alates 16. märtsist on avatud üleriigiline abi- ja infotelefon 1247mis jagab informatsiooni koroonaviirusega seotud küsimustes, telefon töötab ööpäevaringselt ja on helistajatele tasuta.

Televisiooni vahendusel edastatakse koroonaviiruse kohta ajakohast infot Eesti Televisioonis (ETV). Alates esmaspäevast, 16. märtsist on "Aktuaalne kaamera" argipäeviti eetris neljal korral: kell 12, kell 17, kell 18.30 ja kell 21.00.

Teenistujad nõustavad elanikke vallamaja vastuvõtuaegadel telefoni ja e-posti teel.

 

Vallavalitsusele saab avaldusi jm dokumente esitada :

 • e-posti teel aadressil vallavalitsus@kohila.ee;
 • tuues avalduse postkasti, mis asub peasissepääsu kõrval (vajadusel võtab vallavalitsuse teenistuja ühendust avalduses toodud kontaktidel).

 

Sündide ja elukoha registreerimine 

 • Palume sündi registreerida soovivatel isikutel võtta ühendust Kohila Vallavalitsuse kantseleiga telefonil 4894760 või 55560082, 53076359 või vallavalitsus@kohila.ee.
 • Abielus olevad isikud saavad sünni registreerida eesti.ee infosüsteemis elektrooniliselt.  Kui elektrooniline registreerimine mingil põhjusel võimalik ei ole, võtke ühendust Kohila Vallavalitsuse kantseleiga.
 • Elukohta registreerida soovijatel palume seda võimalusel kindlasti teha elektrooniliselt kas eesti.ee või rahvastikuregister.ee keskkonnas või täita elukohateade ja allkirjastada digitaalselt ning saata e-postile vallavalitsus@kohila.ee.
 • Kui avalduse esitaja ei ole eluruumi omanik, on vajalik saata ka eluruumi kõigi omanike digiallkirjastatud nõusolekud koos elukohateatega.

_______________________________________________________________________________________________

Märkame ja hoolime!

Uus koroonaviirushaigus levib Eestis ja on jõudnud juba mitmetesse kogukondadesse. Haigestumine kulgeb küll ligi 90% juhtudel kergelt, aga eakate hulgas on kergete haigusjuhtude osakaal palju väiksem. 
 
Nõuanded vanemaealiste inimeste lähedastele: 
 • Viige ennast kurssi ravimitega, mida Teie lähedane igapäevaselt tarvitab. Kõike ei pea pähe õppima, aga raviskeem koos ravimite nimetuste, päevas võetavate tablettide arvu ja ajastusega (hommik, õhtu) peaks olema arusaadavalt kirja pandud ja nähtaval kohal (nt külmkapi peal).
 • Leppige kokku plaan puhuks, kui Te ise haigestute või Teie pere eakas liige haigestub. Kes võtab üle vastutuse toidu ja ravimite eest, kes helistab perearstikeskusesse või sotsiaaltöötajale? Leppige need asjad juba eelnevalt kokku.
 • Leppige kokku ka regulaarsed telefonikõned või videokõned. Sotsiaalne isolatsioon võib inimestele mõjuda raskelt, eriti kui seni on oldud iseseisev ja hästi hakkama saadud. 
Märgake üksi elavaid ja eakaid inimesi, kui on võimalus abistada, siis tooge neile toidukraam ukse taha või andke hädasolijast teada meiliaadressil vaino.maasalu@kohila.ee või telefonil 5556 0086.
 
Lisaks eakatele võib eriolukord muuta keeruliseks ka mõne lapse olukorra. Juhul, kui märkad last, kes võib vajada abi (näiteks lapse kodus puudub võimalus saada piisvalt toitu ja esmatarbevahendeid ning hügieenivahendeid, terve pere on haigestunud või karantiinis ning puudub võimalus saada kätte vajalikke esmatarbekaupasid) palun teavita sellest Kohila Vallavalitsuse lastekaitsespetsialisti maris.uutma@kohila.ee või 55527661.
_______________________________________________________________________________________________
 
NB! Nõustamise vajaduse korral võib pöörduda valla psühholoogi Eha Seppingu poole kontaktidel ehasepping@hot.ee, skype: ehasepping ja telefonil 5623 4428.
________________________________________________________________________________
OLULINE:
 
Koroonaviirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähikontaktis haigestunud inimesega. Viiruse peamised sümptomid on peavalu, ninakinnisus, köha, väsimus, lihasvalu, nohu, kurguvalu ja palavik. Raskematel juhtudel võivad tekkida hingamisraskused, rindkere valud, häired kõnes ja liigutustes.

Koroonaviiruse eripära on, et haigestunud inimene võib olla nakkusohtlik mitu päeva enne sümptomite teket. Nii võid eneselegi teadmata viirust levitada ja hiljem on sageli juba võimatu selgeks teha, kellega nakkusohtlikul perioodil kokku puutusid. Kõige enam ohustab koroonaviirus eakaid ja nõrgema tervisega inimesi.

Selleks, et kaitsta viiruse eest ennast, oma pere ja sugulasi, sõpru ning kolleege, saame ise teha lihtsaid asju, mille mõju on väga suur:

 1. Hoia vahet! Parim viis nakatumise vältimiseks on hoida teistest inimestest ohutut vahemaad (vähemalt 2 meetrit). Niiviisi on väiksem tõenäosus, et haigestunud inimeselt jõuavad piisknakkuse nähtamatud osakesed sinuni. Kinnistes ruumides tasub olla võimalikult väikese seltskonnaga ja hajutatult.
 2. Laadi Google Play või App Store'i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA! Äpp hoiatab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviirusesse haigestunud inimesega. Samuti saad rakenduse kaudu anonüümselt teavitada teisi, kui oled ise haigeks jäänud. Äpi kasutamine on privaatne ja turvaline. Saadetud teavitused ei ütle millal, kui kaua ja kus kasutaja nakatunuga kokku puutus ning seega ei ole ka võimalik selle põhjal tuvastada, kes oli nakatunu. Seda infot ei saa ka riik, äpi tootja, telefoni tootja ega ükski teine rakenduse kasutaja.

Turvakaalutlustel on HOIA kasutamine piiratud viimase viie aasta jooksul toodetud telefonidega. Android telefonidest sobivad seega kõik telefonid, mis toetavad Android 6.0 operatsioonisüsteemi. Apple'i telefonidest sobivad kõik, mis toetavad iOS 13.5 operatsioonisüsteemi (alates iPhone 6S). Tutvu HOIA rakendusega lähemalt veebilehel www.hoia.me. Õigeaegne hoiatus võib päästa kellegi elu. Soovitame kõigil rakenduse alla laadida.

 1. Haigena või lähikontaktsena püsi kodus! Kui oled haige või olnud koroonapositiivse inimesega lähikontaktis, jää kohe koju. Koroonaviiruse kahtluse korral helista oma perearstile või perearsti nõuandetelefonile 1220 ja küsi nõu. Vajadusel suunab arst sind koroonaviiruse testimisele. Ära mine koroonaviiruse kahtlusega EMOsse, seal võid ohustada teisi inimesi.
 2. Kanna maski! Mask peab katma nii nina kui ka suu. Hoolitse, et ka sinu teistel pereliikmetel on mask alati kaasas.
 3. Pese käsi! Enda ja oma lähedaste nakatumisriski saab oluliselt vähendada sageli ja hoolikalt käsi pestes. Ära puuduta pesemata kätega oma suud, nina ega silmi. Tervita teisi inimesi kätlemata.

 

Terviseamet

_______________
     Vaata lisaks:
 
Toimetaja: MERLE BELJÄEV