Kohila Sümposioon on selleks aastaks läbi saanud

XXI Rahvusvaheline puupõletusalase keraamika suursündmus leidis aset Tohsioo mõisas 11.07.—1.08.2021. Osalesid kunstnikud An Roovers Belgiast, Amie Chan Nga Man Hong Kongist, Pauliina Pöllänen Soomest, Elysia Athanatos Küproselt, Broc Allen Ameerika Ühendriikidest, Florencia Califano Argentiinast, Roy Maayan ja Efrat Eyal Iisraelist, Kevin Andrew Morris šotimaalt, Sander Raudsepp ja Rene Manivald Tamm Eestist.

Sümpoosioni jooksul köeti puudega anagama-tüüpi keraamikaahju. Põletuse käigus valmisid suuremõõtmelised skulpturaalsed keraamilised tööd. Kütmine vajab ühist pingutust ning sujuvat koostööd: kõrvuti toimetasid nii kogenud puupõletajad kui need, kel tegu esmakordse kogemusega. Kunstnikud olid pikkade põletuste järel kurnatud, ent õnnelikud. Ühise eesmärgi nimel töötamine liitis kunstnikud ühtseks grupiks.

Kolm nädalat kestnud töö kulmineerus 31.07 Kohila Paberivabrikus kunstnike ühisnäitusega. Valminud töid tutvustas näitusel publikuprogrammi koordinaator Aigi Orav. Näitusele lõi valguslahenduse valguskunstnik Rene Manivald Tamm, kelle lähenemine pakkus kunstiteostele uusi tähenduskihte ja võimalusi. Galeriiukse taha tekkis kiiresti järjekord -- kõik huvilised ühel ajal sisse ei mahtunudki.

Näitus on avatud augustis kokkuleppel. Huvi korral helistada tund aega ette numbril 55954777 (Jekaterina Kultajeva) vahemikus kl 15-20.

XXI Kohila Sümpoosionil oli mahukas paralleelprogramm — toimus Sander Raudsepa tuleskulptuuri ehitamine ja avamine. Tuleskulptuuri põletusprotsessi viis läbi Eesti ahjumeister Andres Allik, kelle ehitatud kroonleht-ahi kesköötunnil põletuse kõrgemail temperatuuril skulptuuri ümbert marulise aplausi saatel lahti tõmmati. Elavas leegis lõõmav mitmemeetrine skulptuur pakkus publikule elamusi — selles laadis suurvormi põletamine toimus Eestis esimest korda. Kokku uudistas tuleskulptuuri avamist mitusada inimest. Skulptuur paigaldatakse Tohisoo mõisaparki ning jääb huvlistele avatuks aastaringselt.

Sümpoosioni publikuprogramm avas huvilistele kunstnike stuudiod, tutvustas kunstnike loomingut ning avas keskkonnateemalise arutelu (koostöös TAKKK Kunstikeskusega eesotsas Alide Zvorovskiga ja Elo Liiviga). Arutelul osalesid ettekannetega maastikuarhitekt ja kultuurilehe Sirp arhitektuuritoimetaja Merle Karro-Kalberg, kes rääkis elurikkuse võimalikkusest linnas, keraamikakunstnik ja Kohila Sümpoosioni rohelise suuna koordinaator Külli Kõiv, kes tutvustas puupõletuse erinevaid külgi, ajalugu ja olevikku ning Tallinna Kunstihoone kuraator Siim Preiman kunsti ökoloogilise jalajälje küsimusest. Hiljem tegid mõlema sümpoosioni osalejad ajurünnaku puupõletuskeraamika ja keskkonnakunsti jätkusuutlikkusest, selle mõjudest ja seosest avaliku ruumiga.

Projekti juhtisid Lumi Kristin Vihterpal ja Jekaterina Kultajeva, osalesid Andres Allik, Kristel Ojasuu, Aigi Orav, Külli Kõiv, Ingrid Allik, Annika Haas, Evi Pärn, Aare Ermus, Triinu Soikmets, Juss Heinsalu, Evelin Saul jt.

Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Keraamikute Liit, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Raplamaa Omavalitsuste Arengufond, Kohila Vald, Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakond, OÜ Kerako, Kohila Koolituskeskus, Ungari Instituut, Tammiku Keskkonnakunsti sümpoosion, Veski Mati, Nurme ja Eurosec OÜ jt.

Aitäh kõigile, kes aitasid Kohila Sümpoosionil teoks saada! Järgmise korrani!

Lühike video tuule skulptuuri avamisest: https://www.youtube.com/watch?v=rMB9BERf0ko

Viimase päeva pildi galeriid saab alla laadida siit, fotograaf Annika Haas: https://wetransfer.com/downloads/e43dc075030d3fa6daabb093fccda6fd20210804212652/90e7250892f5a6827cdeab047370751c20210804212747/fbc61e

Või siit albumitest valida sobilikud pildid sümposiooni mis on eri päevadel tehtud, autoriks samuti Annika Haas :  https://drive.google.com/drive/folders/1wbz1g7GMSE1UF21v3ErT37Bky17fc9Ul?usp=sharing

Evi Pärn,